Asıl Olan İnsan Fıtratının Gereği Gerçek Bir Aile Ortamıdır

Korunmaya ihtiyacı olan çocukların aile ortamında bakımlarını sağlayan koruyucu aileler için Valiliğimiz ile Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğümüzce Eti sponsorluğunda iftar programı düzenlendi.
 
Programa; Valimiz Sayın Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, Eskişehir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Emine Nur Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Daire Başkanı Hatun Özkümüş, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, kamu kurum müdürleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper Sezer, koruyucu aileler ve çocukları katıldı.
 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda okunan akşam ezanıyla birlikte oruçlar açıldı, dualar edildi. Koruyucu ailelerle devletin yakın ilişkiler içerisinde olduğunu dile getiren Sayın Valimiz, devletimizin son dönemde yaptığı en önemli hizmetlerden, girişimlerden birinin ‘Koruyucu Aile’ sistemi olduğunu söyledi.
 
Mübarek Ramazan ayının tüm islam âlemine hayır ve bereket getirmesini dileyen Sayın Valimiz , programda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
“Ramazan ayının manevî atmosferinin dolu dolu yaşandığı bu mübarek saatlerde, koruyucu ailelerimizle birlikte iftar açıyor olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Bu iftar vesilesiyle mübarek Ramazan ayının ülkemize, Milletimize, İslâm âlemine ve insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesini temenni ediyorum.
 
Çeşitli sebeplerden aile ortamından uzakta olan ve devletimizin şefkâtine ihtiyaç duyan çocuklarımız için, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın değerli eşi, Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde başlatılan ve Vali eşlerinin illerde öncülük ettiği Gönül Elçileri Projesinde ‘Koruyucu Aile Programı’ ile koruyucu aileler âdeta bir can simidi olup, aile sıcaklığından uzak çocuklarımıza sıcak bir yuva özlemini en güzel şekilde sunmaya başlamıştır.
 
Devletimizin son dönemde yaptığı en önemli hizmetlerden, girişimlerden birisi de bu Koruyucu Aile Programı’nı getirmek olmuştur. Çocuklarımızın, siz kıymetli ailelerin yanında sıcak, güzel ve güvenli bir ortamda bulunması onların mutluluğu ve sağlıklı gelişimi açısından son derece önemlidir.
 
Gerçekten biz onları sizlerin yanında gördüğümüz zaman inanılmaz bir keyif alıyoruz. Elbette devletimizin yuvaları, sevgi evleri, çocuk evleri gibi imkânları var. Ancak çocukların aile ortamına, aile sıcaklığına ve ailenin sosyal ortamına ihtiyacı var.
 
Dolayısıyla koruyucu aile müessesesi desteklenmesi gereken bir çalışma. Koruyucu ailelerimizle yakın bir ilişki içerisinde olmanın önemini hepimiz biliyoruz. Koruyucu ailelerde olan çocuk sayısının artması konusunda gayret içerisinde oluyoruz. Bundan sonra da olacağız.”
 
“Çocuklarımız bizim ve ülkemizin geleceğidir.” diyen Sayın Valimiz,  “Toplumda ailelerinden yeterli ilgi ve alâkayı göremeyen çocuklarla karşılaşıyoruz. Bu da maalesef bazı insanlar tarafından çocuğun kıymetinin tam olarak bilinmediğini gösteriyor.” dedi.
 
Koruyucu ailelerin geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hiçbir eksiklik hissettirmediğini kaydeden Sayın Valimiz, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Oysa siz koruyucu aileler, gönüllü olarak bu işe talip oluyorsunuz ve yavrularımızı kendi çocuklarınızdan ayırt etmeden aile sıcaklığında büyütüyorsunuz. Koruyucu aile statüsünde yanınıza aldığınız yavrularımıza hiçbir eksiklik hissettirmeden onları geleceğe hazırlıyorsunuz.
 
Yaptığınız iş önemli. Ülkemizin geleceğine, milletimizin geleceğine, her bir çocuğumuza sahip çıkmak suretiyle siz de sahip çıkıyorsunuz; ama hâlâ sahip çıkılması gereken çok sayıda çocuğumuzun olduğunu da hepimiz biliyoruz. İnşallah çocuklarımıza daha çok sahip çıkacağız. Onlara aile sıcaklığını, millet sıcaklığını, devletin sıcaklığını ve şefkatini her yönüyle hissettireceğiz.”
 
Koruyucu aile programına her zaman destek olan ETİ Şirketler Grubuna teşekkürlerini ileten Sayın Valimiz konuşmasını, “Bu duygularla her bir koruyucu ailemizi bir kez daha tebrik ediyorum. Yapmış oldukları bu hizmetlerden dolayı kendilerine milletimiz adına, devletimiz adına şükrânlarımı sunuyorum. Yaklaşmakta olan Kadir Gecemizi ve sayılı günler kalan Ramazan Bayramımızı şimdiden kutluyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek bitirdi.
 
Toplumda koruyucu aile farkındalığının arttırılması gerektiğine vurgu yapan Eskişehir Milletvekili Sayın Prof. Dr. Emine Nur Günay da “Çocuklarımıza karşı hepimizin özel ve kutsal bir sorumluluğumuz var.” şeklinde konuştu.
 
Millet olarak toplumdaki bütün çocuklara kendi çocuğumuz gibi sahip çıktığımızı aktaran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Daire Başkanımız Hatun Özkümüş ise, çocuklarımıza geçmişimizden gelen değerlerimizi öğretmemizi söyledi. Daire Başkanımız Özkümüş, gönlünü, emeğini çocuklarımızla birlikte sürdüren koruyucu ailelere teşekkür etti.
 
Koruyucu aile olmayı kabul ettikleri ve çocuklara aile şefkati yaşattıkları için, ailelere teşekkür eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper Sezer de, “Şüphesiz insanın en sağlıklı yetiştiği ortam ailedir. Koruyucu ailelik müessesesini daha üst düzeye ulaştırmak istiyoruz.” diye konuştu.
 
Programda, koruyucu ailelerle ve çocuklarla yakından ilgilenen Sayın Valimiz ve eşi,  onlarla sohbet ederek günün anısına fotoğraf çektirdi.

Sonraki Sayfa: Gören Göz Cihazı Dağıtımı

Önceki Sayfa : Gelecekleri Tehlikeye Atılan Çocuklarımız Aynı Zamanda Bu Ülkenin Kaybedilen Potansiyeli Anlamına Gelmektedir