Engelli Haftası Çelenk Koyma Töreni

10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle İlimiz Valilik Meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz önünden engellilerin yrüyüşüyle başlayan törende İl Müdürümüz Alper SEZER, Engelli STK temsilcileri, Kuruluş İdarecilerimiz ve çok sayıda engelli hazır bulundu.

Törende haftanın anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştiren İl Müdürümüz SEZER "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak toplumda yaşayan en dezavantajlı grup olarak nitelendirilen engelli bireylerin sosyal hayatın tüm alanlarında karşılaştıkları engelleri kaldırmak,  onlara diğerleri ile birlikte mutlu ve ortak bir yaşam alanı sunmak birincil görevlerimizdendir. Çünkü bu engeller kişileri fiziksel yetersizlikten kaynaklanan engellerden daha fazla kısıtlamaktadır.

Ülke nüfusumuzun %12’lik bir kısmının engelli bireylerden oluştuğu düşünüldüğünde ve bu sorunlara aileleri de dâhil ettiğimizde yaklaşık 25 milyon insanımızı ilgilendiren bir konudan bahsedilmektedir. Bu konu ile ilgili sorunlara çözüm bulmak başta devletimizi, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızı ilgilendiren en önemli konudur.

Eskişehir Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak temel prensibimiz, engelli ve ailenin bütüncül olarak desteklenmesi ve aile yanında bakımın sağlanmasıdır." dedi.

Kurumumuzun engelliler adına yaptığı hizmetlerden de bahseden SEZER "Engelli bireylerin toplumun aynası olduğunun bilincinde olarak, ülkemizde engelliliği en aza indirmek amacıyla gelişmelere destek olmak ümidiyle buradan engellilerimizin her alanda sergiledikleri başarıların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini diliyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla milletçe engellilik konusu karşısında daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı davranmak zorunda olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Engelliler Gününün ülkemizdeki ve tüm dünyadaki engelliler için hayırlara vesile olmasını diliyor, sizlere saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum." diyerek konuşmasını bitirdi.

 


Sonraki Sayfa: Milli Eğitim ve Diyanet Personellerine ANKA Eğitimi

Önceki Sayfa : Anneler Günü Kahvaltısı