Engelli Vatandaşlarımız Toplumun İçerisinde Her Zaman Yer Almalı

Sayın Valimiz Özdemir Çakacak, ‘Engelliler Haftası’ dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper Sezer’i, koruyucu aile Betül Gümüş ve Salih Gümüş ile Yetişkin Zihinsel Engelli Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde kalan Tenzile Akkuş’u ve Gülnur Çelebi’yi makamında kabul etti.
 
Sosyal devlet olmanın vermiş olduğu sorumluluğun bir gereği olarak tüm vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini herhangi bir engelle karşılaşmadan kullanabilmelerinin öneminde değinen Sayın Valimiz,  ziyaret esnasında yaptığı konuşmada, “Özellikle son yıllarda hükümetimiz; engellilerin bakımını, sağlığını, eğitimini, istihdamını ve toplumsal hayata katılımını kolaylaştıracak önemli düzenlemeleri yapmış ve bunları en kısa zamanda hayata geçirmiştir.” diye konuştu.
 
Engelli bireylerin toplumun içerisinde yer alabilmesine büyük önem verdiklerini aktaran Sayın Valimiz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Engellilik konusu esasen, yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren en önemli konuların başında gelmektedir. Bu nedenle, engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında var olmalarını ve kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmelerini temin için birey ve toplum olarak onlarla empati kurmalı, karşılaştıkları sorunların çözümüne katkıda bulunmalı ve onlara toplumun bir parçası olduklarını hissettirmeliyiz.” dedi.
 
Bu konuda Eskişehir Valiliği tarafından yapılan çalışmaları aktaran Sayın Valimiz, “Eskişehir Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak bizler de ildeki diğer tüm dinamiklerle işbirliği içerisinde engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata daha rahat katılımını sağlamak adına çalışmalar yapmaktayız. Eskişehir, engelli vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşadığı son derece mutlu bir şehirdir. Eskişehir’imizin engelli dostu bir şehir olarak bilinmesi bizleri son derece memnun etmektedir.” şeklinde konuştu.
 
Koruyucu aile olmanın önemine dikkat çeken Sayın Valimiz, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Herkese koruyucu aile olmak nasip olmuyor. Devletin himayesindeki çocuklarımız sizlerin o sıcacık yuvalarında daha mutlu, huzurlu yaşayıp, geleceğe emin bir şekilde hazırlanıyorlar. Evini, gönüllerini, kapılarını bu yavrularımıza açan ailelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.Sonraki Sayfa: Biz Büyük Bir Aileyiz

Önceki Sayfa : Engellilerimizden El Sanatları Sergisi