Engellilerimizden El Sanatları Sergisi

Engelliler Haftası münasebetiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Yetişkin Zihinsel Engelli Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engellilerimiz tarafından hazırlanan el sanatları sergisi açıldı.
Taşbaşı Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlik, engellilerimizn el sanatları sergisinin kurdele kesimi ile başladı. Daha sonra Vali Yardımcımız İsmail Soykan, 
Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı İç Denetim Birimi Başkanı Sedat Ergenç ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper Sezer sergiyi gezdi. Sergi sonrasında yine engellilerimiz tarafından hazırlanan gösteri programına geçildi.  
Programda bir konuşma yapan İl Müdürümüz Alper Sezer, konuyla ilgili son yıllarda Türkiye’de çok belirgin adımlar atıldığını söyledi.
Sezer, "Bu hafta boyunca engelli kardeşlerimizin problemlerine dikkat çekmek, kamuoyu oluşturmak amacıyla ülkemizde bir dizi etkinlikler yapılıyor. Son 15 yılda özellikle ülkemizde çok belirgin adımlar atıldığını ifade etmek istiyorum. Daha önce engellilerimiz saklanması gereken, utanılan, sanki ir utanç vesilesiymiş gibi algılanan bir meseleydi. Devletimizin bu alana ilgisinin artmasıyla bir hayli adımlar attık. 2007 yılından bu tarafa engelli kardeşlerimize evde bakım hizmeti sunuyoruz. Eskişehir ili içerisinde 3 binden fazla kardeşimizin ailesine her ay bin 80 lira düzenli ödeme yapıyoruz. 21 bin 800 kardeşimize engelli kimlik kartı düzenleyerek, engellilere tanınan haklardan faydalanmak üzere bu hizmeti sunduk. Bunları yeterli bulmuyoruz ancak önemli adımlar attığımızı düşünüyoruz" diye konuştu.

Vali Yardımcımız İsmail Soykan ise, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz gerçekten çok büyük hizmetler veriyorlar. Çocuklarımız, yaşlılarımız ve bütün dezavantajlı gruplara gece gündüz demeden çalıyorlar. Ben bunlara şahidim. Bu haftamızın amacına uygun bir şekilde geçmesini temenni ediyorum" dedi.
Konuşmaların ardından engellilerimiz Vali Yardımcımız İsmail Soykan'a, İç Denetim Birimi Başkanı Sedat Ergenç’e ve İl Müdürümüz Alper Sezer'e kendi hazırlamış oldukları hediyeleri verdiler. Sonraki Sayfa: Engelli Vatandaşlarımız Toplumun İçerisinde Her Zaman Yer Almalı

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile Standı