Gelecekleri Tehlikeye Atılan Çocuklarımız Aynı Zamanda Bu Ülkenin Kaybedilen Potansiyeli Anlamına Gelmektedir

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü münasebetiyle basın açıklaması yaptık.

İlimiz Hamamyolu Caddesinde kuruluşlarımızda kalan çocuklarımız ile personellerimizin katılımlarıyla İl Müdürlüğümüz önünde gerçekleştirilen açıklamada ilk sözü Çocuk Hakları İl Temsilcisi Zeynep GÜLEBAĞLAN aldı.

GÜLEBAĞLAN yaptığı açıklamada "Çocuk İşçiliği, sosyal ve ekonomik yönden önemli bir insan hakkı ihlalidir. Yapılan tahminlere göre bugün tüm dünyada yaklaşık 250 milyon çocuk, yeterli eğitimden, sağlık hizmetlerinden ve temel özgürlüklerden yoksun biçimde çalışmaktadır. Çocuk işçiliği, Dünya’ da getirilen yasaklara rağmen; özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. Çocuklar inşaatlarda, tarlalarda, fabrikalarda, oto tamirhanelerinde, maden ocaklarında hatta savaşlarda asker olarak kullanılmakta ve çalıştırılmaktadır." dedi.
GÜLEBAĞLAN konuşmasını "Çalışan Çocuğa Para Değil Elini Uzatın." "Çocuk Umuttur, Sevgidir, Ülkenin Geleceğidir." "Dilenen Çocuğa Para Verme! Sokakta Çalışan Çocuktan Alış Veriş Yapma!" diyerek bitirdi.

Çocuk Hakları İl Temsicisinin ardından söz olan İl Müdürümüz Alper SEZER "Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır. Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır,  geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak, milli ve manevi değerlere sahip, aile ortamında yetişen gençlerimizle mümkündür." dedi.

İl Müdürlüğümüz hizmetlerinden de bahseden SEZER "Çocuk işçiliğine sebep olan faktörlerin başında yoksulluk gelmektedir. Çünkü ailenin ekonomik gücü azaldıkça, çocuğun iş yaşamına katılma oranı da artmaktadır. Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak çocukların eğitim hayatlarının devamını sağlamak amacıyla 1051 aileye sosyal ekonomik destek vermekteyiz." dedi.

"Çalışma hayatında istismar edilerek, gelecekleri tehlikeye atılan çocuklarımız aynı zamanda bu ülkenin kaybedilen potansiyeli anlamına gelmektedir. Yarınlara güvenle bakabilmek, çocuklarımızı sokağa mahkum etmemek adına, çocuklardan alışveriş yapılmamasını ve açılan ellere para verilmemesi temennisiyle saygılarımı sunar, bütün çocuklarımızı da sevgiyle selamlarım."  diyerek konuşmasını bitiren SEZER daha sonra çocuklar ile günün hatırasına el boyaması yaptı.Sonraki Sayfa: Asıl Olan İnsan Fıtratının Gereği Gerçek Bir Aile Ortamıdır

Önceki Sayfa : Sayın Valimiz, Yaşlılarımız ve Çocuklarımızla Bayramlaştı