Gören Göz Cihazı Dağıtımı

Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız işbirliği ile başlatılan; görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen ‘Gören Göz Cihazı Projesi” kapsamında, ilimizde başvuruda bulunan 108 engeli vatandaşımıza cihazları teslim edildi.
 
Eskişehir Valiliği Yunus Emre Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Sayın Valimiz Özdemir Çakacak, Vali Yardımcımız Sayın İsmail Soykan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Alper Sezer ve görme engelli vatandaşlarımız katıldı. 
 
Ülkemiz son yıllarda her alanda hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşadığını dile getiren Sayın Valimiz, dağıtım töreni esnasında yaptığı konuşmada, “Görme engelli kardeşlerimizin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için başlatılan Gören Göz Projesi kapsamında cihaz dağıtımı için bir araya geldiğimiz bu toplantıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.” dedi.
 
Dağıtımı yapılan cihazları hayırlı uğurlu olmasını dileyen Sayın Valimiz, konuşmasının devamında şunları söyledi:
 
“Bu cihazlar hepinizin hayatına kolaylık ve kalite katsın. Bu vesileyle hepinizin Ramazan ayını kutluyor; sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.
 
Anayasamızın 2. maddesinde Cumhuriyet’in nitelikleri sayılırken “Sosyal Devlet” olma özelliğine de atıf vardır. Gerek Anayasamızın 2. maddesi gerek diğer tüm yasal düzenlemeler Devletimiz’in vatandaşlarına Sosyal Devlet olmanın gerekliliğine uygun fiiller ortaya koymasını şart koşar.
 
Ülkemiz son yıllarda her alanda hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşıyor. Eğitimden sağlığa, spordan sanata, turizmden ulaştırmaya kadar hemen her sektör hızla büyüyor. Bu sayede insanımıza daha müreffeh ve daha kaliteli bir hayat yaşamanın koşulları oluşturuluyor.
 
Eskiden bir ülkenin kalkınma kriterleri o ülkenin ne kadar demir, beton, çimento ve enerji tükettiğiyle ölçülüyordu. Günümüz dünyasında bunların yanında artık başka kriterler de aranmaktadır.
 
Bir ülkenin ne kadar kalkındığına dair değerlendirme kriterlerinden birisi de artık o ülkedeki engelli bireylerin hayata ne kadar katılabildiğidir. Hiç kimsenin yardımı ve desteği olmadan kamu ve özel sektör imkânlarından ne kadar faydalanabildiğidir.
 
Bu anlamda da ülkemiz çok önemli gelişmeleri sağlamış durumdadır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik birçok desteğin yanında teknolojik hizmetler de artarak devam etmektedir. Engellilerini saklayan bir toplumdan, engellilerinin artık hayatını kolaylaştırmaya çalışan toplum hâline geldik çok şükür. Bir taraftan engellilerimizin hayat standartlarını yükseltmeye yönelik tedbirler alırken, diğer taraftan onların hayata daha da katılmalarını kolaylaştırıcı birçok imkânı sunmaya çalışıyoruz. Bu anlamda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de özel sektör kendi bünyelerinde değişiklikler yapıyorlar.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın işbirliği ile başlatılan Gören Göz Projesi son zamanlardaki en anlamlı projelerden birisidir.”
 
“Bu proje sayesinde siz görme engelli kardeşlerimizin hayatları artık çok daha kolay olacak. Gitmek istediğiniz yere çok kolay ulaşacak, bağımsız hareket edebilme imkânına kavuşacaksınız.” diyen Sayın Valimiz, Gören Göz cihazlarının sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde, görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandığını bildirdi. Sayın Valimiz, sözlerine şu şekilde devam etti:
 
“Gören Göz görme cihazı, siz engelli kardeşlerimizin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Aslında bu cihaz, Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır.
 
Önceki yıllarda Türkiye genelinde 26 ilde dağıtılan Gören Göz cihazı, 2018 yılı kapsamında yeni baştan tasarlanarak daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtılacaktır. Bu illerden birisi de Eskişehir’dir.
 
Bakanlığımızca ilimize 130 adet cihaz gönderilmiştir. Bu cihazlar için 28 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 108 başvuru olmuştur. İnşallah bugün alacakları kısa eğitimlerin ardından bu 108 kardeşimizi Gören Göz cihazlarıyla kavuşturacağız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Gören Göz cihazına kavuşan / kavuşacak olan kardeşlerimize, bu cihazların hayırlı uğurlu olmasını diliyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”
 
Konuşmasından sonra Sayın Valimiz, başvuru yapan görme engelli vatandaşlarımıza cihazlarını teslim etti.


Sonraki Sayfa: Şehit Aileleri Ve Gaziler Onuruna İftar Yemeği Düzenledi

Önceki Sayfa : Asıl Olan İnsan Fıtratının Gereği Gerçek Bir Aile Ortamıdır